در نرم افزارهای بزرگ و چند کاربره، اتصال به بانک اطلاعاتی کامپیوتر سرور، یکی از نیازهای اساسی برنامه نویسان محسوب می گردد. در این بخش با دو اصطلاح بسیار مهم سروکار داریم.

۱٫     کلاینت (Client): منظور از کلاینت کامپیوتری است که میخواهد به سرور متصل گردد و از SQL کامپیوتر سرور خدماتی را دریافت نماید.

۲٫     سرور (Server): کامپیوتری است که میخواهیم به آن متصل شویم و داده ها را بصورت متمرکز بر روی آن ذخیره و بازیابی نماییم.

به دو روش می توان به سرور متصل شد:

۱٫     Windows Authentication
در این روش جهت اتصال به بانک اطلاعاتی، کامپیوتر مبدا یا
Client باید عضو شبکه ای باشد که Server در آن وجود دارد. در واقع برای شبکه هایی استفاده می شوند که دارای Domain می باشند و Client به عنوان یک کاربر شناخته شده در سرور تعریف شده است.

۲٫     SQL Authentication
در این روش کلاینت به عنوان یک کاربر یا
Login در SQL تعریف شده است و دارای نام کاربری و رمز عبور می باشد.

جهت اتصال از راه دور به یک سرور دارای SQL، باید تنظیمات زیر را برای کامپیوتر سرور انجام دهیم:

۱٫     به SQL Server کامپیوتر سرور متصل شوید.

۲٫     در پنجره Object Explorer بر روی نام سرور (اولین آیتم موجود در لیست) کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید.

۳٫     در پنجره ظاهر شده (Server Properties) و در قسمت Select a page (سمت چپ پنجره) بر روی Security کلیک کنید.

۴٫     در سمت راست پنجره گزینه SQL Server and Windows Authentication mode را انتخاب کنید.

۵٫     دکمه OK را انتخاب کنید. پنجره پیغامی مبنی بر Restart کردن سرور نمایش داده می شود. این پنجره را تایید کنید.

۶٫     مجددا بر روی نام سرور کلیک راست کنید و گزینه Restart را انتخاب نموده و در پیغام ظاهر شده Yes را انتخاب نمایید.

تا به اینجا سرور آماده پذیرش اتصال از راه دور بصورت SQL Authentication می باشد. حال نوبت به تعریف یک Login می باشد تا توسط این Login بتوانید به سرور از راه دور متصل شوید. مراحل زیر را برای تعریف Login دنبال کنید:

۱٫     در پنجره Object Explorer به مسیر Security > Logins بروید.

۲٫     بر روی پوشه Logins کلیک راست نموده و گزینه New Login… را انتخاب نمایید.

۳٫     در پنجره ظاهر شده در بخش Login name نامی را به کاربر اختصاص دهید. (به عنوان مثال user1)

۴٫     گزینه SQL Server authentication را انتخاب نموده و در بخش Password و Confirm password رمز عبوری را به این کاربر اختصاص دهید. (به عنوان مثال abc123)

۵٫     گزینه Enforce password policy را از حالت انتخاب خارج کنید تا رمز عبور را از قید سیاستهای رمزگذاری ویندوز خارج کنید.

۶٫     در قسمت Select a page (سمت چپ پنجره) بر روی Server Roles کلیک کنید.

۷٫     در سمت راست پنجره گزینه sysadmin یا هر نوع دسترسی دیگری را که مایل هستید انتخاب نمایید.
توجه: با انتخاب
sysadmin کاربر ایجاد شده به کل سرور و بانک های اطلاعاتی دسترسی کامل یا Admin دارد. اگر نمیخواهید کاربر چنین دسترسی داشته باشد، در بخش فوق فقط گزینه public انتخاب شده باشد.

۸٫     در قسمت Select a page (سمت چپ پنجره) بر روی User Mapping کلیک کنید. در این بخش نحوه دسترسی کاربر به بانکهای اطلاعاتی موجود را مشخص می کنیم.

۹٫     در سمت راست پنجره و در بخش Users mapped to this login یک یا چند بانک اطلاعاتی را که میخواهید توسط این Login قابل دسترسی باشند را انتخاب نمایید.

۱۰٫ پس از انتخاب هر بانک اطلاعاتی، در قسمت پایین (Database role membership for:) نوع دسترسی کاربر به آن Database را انتخاب کنید. در اینجا من db_owner را انتخاب می کنم تا کاربر دسترسی کامل به بانک اطلاعاتی انتخاب شده را داشته باشد.

۱۱٫ دکمه OK را انتخاب کنید تا Login مورد نظر ساخته شود.

حالا می توانید از راه دور و حتی از روی خود سرور با کاربر ایجاد شده به سرور متصل شوید. برای این منظور SQL را Disconnect نمایید و یا یکبار SQL Server Management Studio (SSMS) را ببندید و دوباره اجرا نمایید. در پنجره Connect to Server اطلاعات زیر را وارد نمایید:

Server name :نام یا IP سرور (به عنوان مثال ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱)

Authentication: انتخاب گزینه SQL Server Authentication

Login: طبق مثال user1

Password: طبق مثال abc123

پس از ورود با مشخصات فوق فقط می توانید به بانک اطلاعاتی دسترسی باشید که در قسمت User Mapping انتخاب کرده بودید. اگر sysadmin را انتخاب کرده باشید به تمامی بانک های اطلاعاتی موجود دسترسی دارید.

برخی مشکلات اتصال از راه دور

ممکن است در زمان اتصال از راه دور با مشکل عدم امکان اتصال به سرور مواجه شوید. برای این منظور و اطمینان از صحت تنظیمات سرور، موارد زیر را در سرور بررسی نمایید تا بدرستی تنظیم شده باشند:

۱٫     به مسیر Start > All Programs > Microsoft SQL Server 2008/2005 > Configuration Tools > SQL Server Configuration Manager مراجعه کنید و موارد زیر را بررسی نمایید:

۱٫۱٫بر روی SQL Server Services کلیک کنید و در سمت راست پنجره بررسی کنید که ستون State مربوط به SQL Server Browser و SQL Server در وضعیت Running باشد.

۱٫۲٫بر روی آیتم های زیر مجموعه SQL Server Network Configuration کلیک کنید و در سمت راست پنجره بررسی کنید که آیتم های Shared Memory، Named Pipes و TCP/IP در وضعیت Enabled باشند.

۱٫۳٫بر روی آیتم SQL Native Client Configuration > Client Protocols کلیک کنید و در سمت راست پنجره بررسی کنید که آیتم های Shared Memory، Named Pipes و TCP/IP در وضعیت Enabled باشند.

۲٫     بررسی کنید که فایروال سیستم سرور غیر فعال باشد و یا SQL Server به برنامه های Trust فایروال اضافه شده باشد.

ref :http://mkhoshbakht.blogfa.com

  • این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله    خیر