ساخت فایل login

فایلی با نام login.php ایجاد می کنیم و توسط تگ form یه فرم برای ارسال اطلاعات در اون قرار میدیم،من در این جا یه فرم ساده طراحی کردم که با کمی CSS بهش استایل دادم.

 

توضیحش اینه که در ابتدا ما اومدیم با کد های PHP بررسی کردیم خطایی وجود داره یا نه (خالی بودن فیدل ها و یا استباه بودن نام کاربری و کلمه عبور) و بعدشم خود فرم رو قرار دادیم.خوب می بینید نکته خاص دیگه ای نداره (اگه سوالی داشتین در نظرات بپرسین).

خوب حالا برای اعتبار سنجی تگ های PHP رو در بالای صفحه باز می کنیم و این کد ها رو براش می نویسیم.

 

دقیقا این کد ها بالای تگ های HTML قرار میگیرن،خوب در ابتدا فایل functions رو الصاق می کنیم و بعدشم تعریف متغییر ها برای ذخیره خطاها و بعدشم چک میکنیم فرم ارسال شده یا نه،اگه ارسال شده باشه با تابع mysql_real_escape_string کد های مخرب رو از ورودی کاربر پاک می کنیم،خوب اگه خالی بودن پیغام مناسب رو تولید میکنیم (این پیغام در بخش HTML نشون داده میشه) و در غیر این صورت کلمه عبور رو با همون تابع هش که تعریف کردیم کد گذاری میکنیم.

چون تابع md5 یه تابع برگشت ناپذیر هستش برای مقایسه باید کلمه عبور رو به همون صورت کد گذاری کنیم و سپس مقایسه کنیم.خوب یه کوئری اجرا می کنیم وشناسه کاربری رو درخواست می کنیم که این مشخصات ورودش اینها باشه،با تابع mysql_num_rows تعداد رکورد های برگشتی رو مقایسه می کنیم اگه یک باشه پس کاربر وجود داره و کلمه عبور و نام کاربریش هم درسته،پس نام کاربریش رو در سشن قرار میدیم و اونو به صفحه مورد نظر (این صفحه میتونه صفحه داشبورد باشه یا هر صفحه دیگه ای) یعنی صفحه اول هدایت می کنیم،خوب در غیر این صورت (تعداد رکورد های برگشتی صفر باشه) به کاربر پیغامی مبنی اشتباه بودن نام کاربری یا کلمه عبور نشون میدیم.

نکته :بعضی از سیستم ها در پیغام خطا نشون میدن که مثلا کلمه عبور برای این نام کاربری اشتباه است (مثل خود وردپرس) خوب به نظرم این کاملا غلطه چون کسی که بخواد هک کنه حداقل نام کاربری رو این طوری بدست میاره.پس یادتون باشه برای نشون دادن پیغام خطا حتما از یا استفاده کنید.

خوب حالا باید اطلاعات این که کاربر در صفحه اول لاگین کرده یا نه رو نشون بدیم.

در ابتدای فایل index خودمون فایل functions رو الصاق می کنیم.

خوب بعدش در قسمت دلخواه کد چک کردن لاگین کاربر رو قرار میدیم.این دیگه بستگی به خودتون داره کجا قرارش بدین و معمولا هم درهمون قسمت header سایت قرار میگیره.

 

می بنید که چک کردیم سشن user_login ست شده یا نه اگه ست شده باشه پس کاربر لاگین ثبت نام کرده و بایدمحتویات مناسب رو نشونش بدیم در غیر این صورت مثلا ما لینک ثبت نام و لاگین رو براش نشون میدیم.

صفحه logout

خوب دوستان حالا برای خروج کاربر باید صفحه logout رو هم طراحی کنیم.

ایم از کد های صفحه logout چک کردیم کاربر لاگین باشه و گرنه نیازی به logout نداره (برای اونایی که میخان اذیت کنن) بعدش سنش رو پاک میکنیم و اونو تخریب می کنیم و در نهایت به صفحه اول منتقلش میکنیم (در واقع کاربر اصلا صفحه logout رو نمی بینه)

منبع :http://themer.ir

 

  • این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله    خیر