Android Tools

استفاده از اسپلش اسکرین و انیمیشن در اندروید

مدتی است که میخواستم وارد مباحث گرافیکی اندروید شوم و چگونگی ساخت و استفاده از افکتها، انیمیشن ها و مباحث مرتبط با گرافیک را بیان کنم، ولی زمان کافی دراختیار نداشتم. ولی با تشکر از چینی های عزیز که بخاطر تعطیلات سال نوشان ما هم ۳-۴ روزی تعطیل هستیم، وقت کافی داشتم تا این مطلب آموزشی را آماده کنم. اکثر پروژه هایی که تاکنون به من واگذار شده است، پروژه هایی بوده که قبلاً پیاده سازی شده و نیاز به بهبود کیفیت دارند. دربازبینی این کدها متوجه شدم که متاسفانه هیچکدام از برنامه نویس های قبلی طریقه صحیح پیاده سازی اسپلش اسکرین را نمیدانستند که نکته بسیار جالبی است. حتی یکی از برنامه نویس ها نزدیک ۱۰۰ خط برنامه نوشته بود تا از این صفحه به صفحه بعد برود و اگر کاربر روی دکمه Back کلیک میکرد پیامی با اینتنت به صفحه قبل فرستاده میشد تا بلافاصله از حافظه پاک شود. این طراحی و طراحی هایی شبیه به این غیر از اینکه وقت برنامه نویس را تلف میکند، باعث افت کارایی برنامه میشود و پیچیدگیهای برنامه را هم زیاد میکند. در این مطلب آموزشی قصد دارم تا طریقه صحیح (بهترین کیفیت و کمترین خط برنامه نوشتن) استفاده از اسپلش اسکرین در برنامه را آموزش دهم. همچنین برای افزایش زیبایی کار از دو افکت Fade In و Fade Out نیز استفاده خواهیم کرد.

کاری که میخواهیم انجام دهیم این است، میخواهیم وقتی کاربر برنامه را اجرا کرد به مدت ۵ ثانیه اسپلش اسکرین (تبلیغ برنامه مثلاً) را پخش کنیم و سپس به اکتیویتی دوم که منوی برنامه است، منتقل شویم. ضمناً میخواهیم اگر در اکتیویتی دوم کاربر بر روی دکمه Back کلیک کرد، برنامه مستقیماً از حافظه پاک شود (به اکتیویتی قبل منتقل نشویم).

فرض رو بر این میگذارم که اطلاعات اولیه ساخت پروژه را میدانید اگر نه به مطلب “ساخت اولین پروژه برای اندروید” رجوع کنید. یک پروژه جدید بسازید و حداقل API آنرا ۲٫۲ قرار دهید. مطابق شکل زیر تنظیمات را انجام دهید.

1

همانطور که ملاحظه میکنید اکتویتی اصلی SplashScreen نام دارد.

نکته۱: اگر نام آنرا در ویزارد برنامه وارد نکرده اید و میخواهید نام آنرا تغییر دهید بر روی اکتیویتی اصلیتان راست کلیک کنید و سپس Refactor/Rename را انتخاب کنید و نام جدید را وارد کنید.

نکته۲: برای وارد کردن اکتیویتی جدید، بر روی پکیج برنامه تان (در اینجا com.kamalan) راست کلیک کنید. از پنجره باز شده new/class را انتخاب کنید. درقسمت Name نام کلاس جدید (MainMenu) بنویسید. در قسمت پکیج با کلیک بر روی Brows میتوانید آدرس پکیج فعلی را قرار دهید. در قسمت SuperClass با کلیک بر روی Browse صفحه ای باز میشود. در قسمت Choose a type نام Activity را بنویسید و در قسمت پایین از گزینه های پیشنهاد شده Activity را انتخاب کنید و سپس Ok کنید تا به پنجره قبل برگردید. کلیه تیکهای پایین صفحه را بردارید و Ok کنید. (دقت کنید مطالب این نکته اختیاری است و در کلاس ساخته شده نیز میشد آنرا تغییر داد. فقط برای آشنایی شما ذکر کردم)

کارمان فعلاً با این قسمت تمام است. به Drawable میرویم. بصورت پیش فرض icon.png در آن قرار دارد. تصویری که میخواهیم اسپلش شود را باید در این قسمت کپی کنید. من نام آنرا starfighter.9.png گذاشتم.. برای اضافه کردن دو فایل fadein.xml و fadeout.xml بر روی drawable راست کلیک کنید و New/File را انتخاب کنید و سپس دو نام مذکور را وارد کنید (بصورت کامل به همراه xml.).

نکته۳: به هیچ وجه از کاراکترهای بزرگ (Upper Case Letter) در فایل های زیر مجموعه فولدر res استفاده نکنید که در حین کامپایل خطا میدهد.

در آخر هم سراغ layout میرویم. بصورت پیش فرض main.xml در این فولدر وجود دارد. برای اضافه کرد splash.xml به روش بالا آنرا به این فولدر اضافه کنید.

نکته۴: فرقی نمیکند که fadein.xml در فولدر Drawable باشد یا layout در برنامه به این فایل هر کجا که باشد میشود لینک داد. در قسمت کد بهتر منظورم را متوجه میشوید.

در اینجا کار تنظیمات برنامه به پایان میرسد و نوبت نوشتن کدها در برنامه میرسد. برای جلوگیری از تلف شدن وقت و به درازا کشیده شدن این مطلب از توضیح جزئیات برنامه خودداری میکنم و فقط به توضیح موارد مهم میپردازم. اگر مشکلی بود از طریق قسمت کامنت جوابگوی سئوالها خواهم بود.

کد زیر مربوط به main.xml میباشد. چیز خاصی برای توضیح ندارد.

2

کد زیر مربوط به splash.xml می باشد. بنابر سلیقه خودتان میتوانید از تصویر و متن و یا فقط تصویر استفاده کنید.

3

برای اینکه ساختار برنامه را کمی حرفه ای تر کنیم میخواهیم به اسپلش انیمیشن اضافه کنیم. اگر اینکار را نکنیم اتفاق خاصی نمیافتد ولی با اضافه کردن به اسپلش در ضمیر ناخودآگاه کاربر این را القا میکنیم که با یه برنامه حرفه ای سر و کار دارد. Fadein زمانی اجرا میشود که کاربر برنامه را اجرا کرده و اسپلش میخواهد نمایش داده شود. Fadeout همان زمانی اجرا میشود که کنترل برنامه میخواهد از اسپلش به منوی برنامه منتقل شود. نوع انیمیشنی که در اینجا میخواهیم استفاده کنیم به Alpha معروف است. Alpha به مقدار آلفای تصویر اشاره میکند. اگر مقدار آلفای برابر ۱ باشد تصویر بصورت مات، و اگر برابر ۰ باشد تصویر کاملاً شفاف (Transparent) می باشد. بنابراین برای fadein باید مقدار آلفای تصویر از ۰ به ۱ برسد و بالعکس برای Fadeout مقدار این آلفا باید از ۱ به ۰ برسد

کدهای زیر بترتیب روش های ساخت Fadein و Fadeout را نشان میدهند.

45

برای طراحی این انیمیشن ها چهار خصوصیت را تنظیم کرده ایم. interpolator به انیمیشن میگوید که چگونه اجرا شود. فرضاً، انیمیشن میتواند بصورت نرمال اجرا شود، خیلی آرام شروع شود و با سرعت خاتمه یابد، یا با سرعت اجرا شود و به آرامی خاتمه پذیرد. استفاده از accelerate_interpolator به انیمیشن میگوید که شما میخواهید به آرامی انیمیشن را اجرا کنید و با سرعت به آن خاتمه دهید. decelerate_interpolator معنای برعکس مفهوم فوق را میدهد. Duration میگوید که چه مدت زمان برای اجرای انیمیشن لازم است. مقداری که این خصوصیت می پذیرد برحسب میلی ثانیه است. fromAlpha و toAlpha هم که نیازی به توضیح ندارند و قبلاً راجع به آن صحبت شد.

حال نوبت به کدهای برنامه میرسد. از آنجاکه برای صفحه منو چیز خاصی در نظر نگرفته ایم، کد خاصی هم نیاز ندارد. میتوانید کد زیر را برای آن بنویسید.

6

همانطور که در کد بالا مشخص است، فایل main.xml با دستور خط ۱۲ به این اکتیویتی لینک شده است تا زمانیکه این اکتیویتی اجرا شد، واسط کاربری main.xml را اجرا کند.

حال نوبت به قسمت اصلی داستان میرسه که کل مطالب بالا داستانی بود برای رسیدن به اینجا. ابتدا به کد زیر نگاه کنید.

7

در خط ۱۰ متغییری ساخته ایم و مقدار زمانیکه میخواهیم اسپلش نمایش داده شود را به میلی ثانیه در آن ذخیره کرده ایم.

در خط ۱۶ گفته ایم برای واسط کاربری این اکتیویتی از splash.xml استفاده شود. بنابراین زمانیکه کاربر برنامه را اجرا کند، واسط کاربری splash.xml اجرا میشود و صفحه نمایش مطابق دستورات این فایل شکل میگیرد.

خطوط ۱۸ تا ۲۰ برای بدست گرفتن کل صفحه نمایشگر استفاده میشود. در این حالت کل اسکرین نمایشگر (موبایل یا تبلت) به برنامه اختصاص داده میشود (دیگر نوار بالای اسکرین که شامل نشانگرهای باتری و ساعت و wifi و … است نشان داده نمیشود).

مهمترین خطوط برنامه خطهای ۲۲ تا ۳۲ هستند. هر برنامه اندروید زمانیکه اجرا میشود به خودش یه ترد اختصاص میدهد که به main thread مشهور است. از آنجا که نمیخواهیم از این ترد خارج شویم پس باید زمانیکه ترد به قسمت نمایش اسپلش رسید آنرا برای مدت زمان ۵ ثانیه معطل کنیم و سپس به ترد اجازه گذشتن و ادامه کار بدهیم. اندروید شامل handlerهایی است که به ما کمک میکند تا تردها و اکتیویتی ها را مدریت کنیم. متد  ()postDelay از ()Handler دو پارامتر میگیرد، چه تردی باید معطل شود و به چه مقدار زمانی.

 برای اجرای اکتیویتی جدید باید از Intent استفاده شود که در خطوط ۲۵ و ۲۶، اینتنتی ساخته ایم و در خط ۲۷ مشخص کرده ایم زمانیکه به اینجا رسیدم کلاس یا اکتیویتی MainMenu اجرا شود. دقت کنید این دستورات در ترد مجزا از ترد اصلی اجرا میشوند و منتظر میمانند تا زمان اجرایشان فرابرسد.

در خط ۲۸ اکتیویتی فعلی یا SplashScreen را نابود میکنیم تا اگر کاربر زمانیکه در MainMenu بر روی دکمه Back کلیک کرد، به این اکتیویتی برنگردیم و برنامه مستقیماً بسته شود.

 در نهایت ترد جدید ما باید نمایش داده شود که به آن میخواهیم انیمیشن اضافه کنیم. متد ()overridePendingTransition به اندروید میگوید که شما میخواهید از انیمیشنی که ساخته اید برای انتقال به اکتیویتی بعد استفاده کنید.

کل کار همین بود. برنامه را روی ایمولاتور یا گوش تان اجرا کنید و نتیجه را ببینید. برای تمرین مقدار متغیرهای برنامه در اکتیویتی splash و یا duration در فایلهای Fadein  و Fadeout را تغییر دهید و نتیجه را ببینید.

کل برنامه را در پایین برای دانلود قرار داده ام. سعی کنید خودتان آنرا بسازید و همیشه و در اکلیپس نگهداری کنید تا برای پروژه های بعد همیشه در دسترستان باشد و نیازی به دوباره نویسی نداشته باشید.

دانلود کد سورس برنامه :دانلود

منبع :http://itworlds.net/post/1526

  • این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله    خیر