1855528_345‫این روزها عادت داریم در هر حوزه ای اسم گوگل را ببینیم و موفقیت های روز افزون گوگل برایمان عادی شده است.

 بد نیست بدانید که این طور نیست که گوگل چوب جادو داشته باشد و به هر کاری که دست می زند بنگ! اسمی از کار در بیاید. امروز ده پروژه ای که گوگل شروع کرد و نگرفت! را مرور می کنیم.
google lively شکست خـورد ایـــده عالی، اجـــــرا فاجعه
گوگل زنده یا google lively نمونه جالبی از اصطلاح «ایده عالی، اجرا فاجعه» است و چه دلیلی بهتر از این که نه ما و نه شما هرگز اسمی هم از این پروژه گوگل نشنیدیم اگر چه برای شش ماه تمام در سال ۲۰۰۸ اجرا می شد. این پروژه وقتی اجرا شد که پروژه زندگی دوم یا second life و یا محیط های مجازی مشابه اداشتند کم رنگ و کم رنگ تر می شدند. در شبکه اجتماعی گوگل زنده کاربران برای خود یک آواتار می ساختند تا بتوانند در محیط سه بعدی با دیگران ارتباط برقرار کنند. در این محیط مجازی که معماری مختص خودش را داشت افراد می توانستند با هم دوست شوند و حرف بزنند و به جاهایی که دوست دارند سر بزنند. افرادی که این محیط را تجربه کرده بودند از مشکلات متعدد و اعصاب خرد کن سرور شاکی بودند ولی ایده اصلی به نظرشان جذاب بود. اتاق های چت تقریبا هم عمر خود اینترنت هستند و در آنها می توان با آشنایان و غریبه ها حرف زد. با پیشرفت وب کم ها چت تصویری نیز تبدیل به پیش فرض ما برای برقراری ارتباط با دوستان و آشنایانمان شده است. ولی چرا پروژه گوگل زنده و یا نمونه های مشابه آن نگرفت؟ این روزها ما برای آشنایی با افراد غریبه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنیم و غریبه ها را از روی علایق مشترکی که داریم به دایره آشناهایمان راه می دهیم. اغلب شبکه های اجتماعی پرکاربرد مانند فیس بوک، توییتر و یا شبکه های ایرانی مانند نی نی سایت داشتن تجربه مشترک را پایه و اساس جمع کردن افراد دور هم قرار می دهد.در شروع دنیای اینترنت جاهایی مانند زندگی دوم یا گوگل زنده قرار بود جایی باشند که ما گاهی به آنها سر می زنیم. مثل سر زدن به شهربازی یا کافی شاپ در زندگی واقعی. ولی اینترنت خیلی فراتر از آن چیزی شد که در ابتدا تصور می کردیم و امروزه ارتباط با غریبه ها کاری نیست که هر از گاهی انجام بدهیم بلکه جزو اصلی زندگی روزانه ما شده است.
google answers شـــکست خورد ‪جستجو کافی است. پاسخ لازم نیست‬
«گوگل پاسخ» پروژه دیگری است که این روزها رها شده است. اصولا در دنیایی که جواب هر سوالی را با یک جستجوی ساده در گوگل می توان پیدا کرد مفهوم «پاسخ» با آن چیزی که قبلا بود عوض شده است. اگر چه «یاهو پاسخ» هنوز وجود دارد و به کارش ادامه می دهد ولی این به خاطر این نیست که او دارد واقعا پاسخی را به سوالها ارایه می کند بلکه به این دلیل است که پاسخهایش عجیب و غریب و سرگرم کننده هستند.
 وقتی شما به اطلاعات حقیقی احتیاج دارید یا در گوگل جستجو می کنید و یا به وب سایتهای تخصصی حوزه خود می روید و دنبال پاسخ خود می گردید بعضی وقتها هم از شبکه های اجتماعی خود استفاده می کنید و از دوستانی که می شناسید و به آنها اعتماد دارید سوال خود را می پرسید. دوباره می بینیم که ایده اصلی تغییر ماهیت داد. این که جایی باشد که کاملا جهانی است و پاسخ هر سوالی که هر کسی می پرسد را دارد تبدیل شد به یک نمونه شدنی تر و انسانی تر اما چطور می شود که شرکتهای زیادی روی ایده پاسخ دادن به همه سوالات ممکن سرمایه گذاری می کنند؟ شرکتهایی مانند چاچا و یا askJeeves که ایده شان این است که یک سوال درباره هر چیزی که می خواهی بپرس و پاسخت را دریافت کن.
 اما حقیقت این است که آنها اصلا دنبال درست کردن چیزی مثل «گوگل پاسخ» نیستند بلکه کاری که می کنند این است که سوال شما را در گوگل جستجو می کنند و نتیجه را به شما نشان می دهند. استفاده از آنها مثل این می ماند که از شخص دیگری بخواهید چیزی را در گوگل برایتان جستجو کند. برای این که ایده «گوگل پاسخ» حتی بیشتر منجر به شکست بشود گوگل برای دریافت برخی از پاسخ ها با یک جور مدل مزایده ای به مترجمان آزاد پول می داد. الان ناموفق بودن این ایده بدیهی است ولی مابین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ که این پروژه اجرا می شد هنوز قابلیتهای عظیم اینترنت و حجم عظیم اطلاعاتی که بر روی آن یافت می شود بر همگان مشخص نبود و گوگل خودش می خواست این خدمات را ارایه کند.
تبلیغات چاپی و رادیویی گوگل شکست خورد از اینتــــــرنت پول دربیاور نه از بیرون آن!
جمله معروفی است که این روزها شعار اغلب وب سایتها شده: از اینترنت پول در بیاور. ولی چند سال قبل گوگل درست برعکس این شعار حرکت کرد و تصمیم گرفت از بیرون از اینترنت پول دربیاورد. شاید تحت تاثیر فشار روزافزون برای کسب درآمد بیشتر گوگل تصمیم گرفت وارد صنعت تبلیغات چاپی و رادیویی شود. البته با اتکا به داده های بسیار زیادی که درباره کاربران و محصولات مورد علاقه شان داشت. البته اطلاعات شخصی مصرف کنندگان حکم قلک پر از طلایی است که گوگل دارد و در آینده پیش رو هم حتما از آن استفاده های زیادی خواهد کرد ولی با توجه به این که اطلاعات هر روز بیشتر و بیشتر در دسترس همگان قرار می گیرد استفاده از تبلیغات برای پول درآوردن کماکان مهم ترین روش درآمدزایی است. استفاده از اطلاعات گوگل برای هدف قرار دادن مصرف کنندگان در بیرون از دنیای اینترنت ممکن است در تئوری بسیار جالب به نظر برسد ولی مشکل این جا است که روشهای قدیمی برای برقراری ارتباط با مصرف کنندگان دارند از بین می روند و عاقلانه نیست که گوگل در آن بازار سرمایه گذاری کند.
از طرف دیگر روشهایی که گوگل برای تعیین بهترین نقطه برای یک تبلیغ اینترنتی دارد به همان خوبی در دنیای خارج جواب نمی دهد و مدیران حوزه تبلیغات رادیویی و چاپی به مرور فهمیدند تمایلشان به استفاده از روشهای خودشان بیشتر از روشهای به دست آمده از داده های گوگل است.
dodgeball شکسـت خورد ایــده پرداز قهـر کرد و رفت
در سال ۲۰۰۵ دو تا از پروژه های گوگل همزمان بیرون آمدند: آندروید و داجبال (Dodgeball). بدیهی است که این جا لازم نیست از موفقیت آندروید صحبت کنیم اما ماجرای داجبال جالب است. داجبال یک شبکه اجتماعی حساس به مکان بود و در سال ۲۰۰۵ شروع به کار کرد. این محصول نیز ترکیبی است از نگاه به آینده و زندگی واقعی و تلاش برای ترکیب این دو . این اپلیکیشن قرار بود از گوشی های هوشمند استفاده کند تا افراد را به هم وصل کند و مثلا جاهایی که یک نفر می رود یا رستوران خوبی را که پیدا می کند با کسانی که می شناسد و در منطقه هستند به اشتراک بگذارد.
خب چه بر سر این ایده آمد؟ برای دو سال پروژه به خوبی پیش رفت تا این که دنیس کراولی که ایده پرداز اولیه این طرح بود در سال ۲۰۰۷ از گوگل بیرون آمد و شرکت فوراسکور را تاسیس کرد و این شرکت که دقیقا همین خدمات را ارایه می دهد الان بسیار محبوب است.
مشکل این طرح در زمان خودش این بود که زیادی آینده نگر بود و سخت افزار لازم برای فراگیر شدن آن که همان گوشی های هوشمند بودند خیلی طول کشید تا غالب بازار شود. امروزه گوگل latitude را دارد که همان کار را می کند. البته این خدمت آنلاین گوگل اصلا جذابیت فوراسکور را ندارد و شاید یک دلیل آن قسمت بامزه بازی فوراسکور است که کاربران می توانند میزان علاقه و وفاداری خود را به یک کسب و کار و یا فروشگاه خاص نشان دهند. ولی از این خصوصیات مهم تر این است که استفاده از فوراسکور خیلی راحت تر از توییت کردن محلی که هستیم برای دوستانمان و یا انتشار آن در فیس بوک است. این طرحی است که می توانست از آن گوگل باشد و او با بی درایتی از دست داد.
جــــایکو شــــکست خــــورد توییتر قبلا این ایده را پیاده کرده بود
گوگل در سال ۲۰۰۷ یک سایت برای بلاگ های بسیار کوچک راه انداخت که جایکو نام داشت ولی تا سال ۲۰۰۹ معلوم شد که این توییتر است که فاتح دنیای پستهای کوتاه و سریع است. یک شبکه اجتماعی همان قدر قدرتمند است که کاربرانش قدرتمند باشند و توییتر در زمانی که جایکو راه افتاد بیش از نصف راه موفقیتش را رفته بود. اگر چه هنگامی که جایکو از کار افتاد عده ای از کاربران سینه چاکش یک سیستم آرشیوی درست کردند تا تمام مکالمات خود را جایی ذخیره کنند و برای همیشه داشته باشند.
شایعات زیادی درباره دلایل دست شستن گوگل از جایکو وجود دارد ولی به هر حال این پایان شروعی بود برای یک جور میکروبلاگهای کوچک که پستهای اشخاص روی آن شکل هایکو همان شعرهای معروف ژاپنی را دارد.
google notebook شکست خورد احــــــتمالا ‪پیـــــچیده بـــود‬
گوگل نوت بوک در سال ۲۰۰۹ از مجموعه پروژه های گوگل کنار گذاشته شد.اگر چه گوگل داک کمابیش به آن سرویس داکیومنت اشتراکی که گوگل همواره دنبالش بود تبدیل شده است شرکت گوگل هیچ گاه نتوانست در رقابتی که در این حوزه وجود دارد از اپلیکیشن های دیگر همچون evernote پیشی بگیرد. کپی کردن کلیپهایی که آدرس اینترنتی شان را حفظ می کنند به نظر یک امر بدیهی می رسد به خصوص اگر با مرورگر ترکیب شود. به همین دلیل است که گوگل سالهاست دارد این ایده را دنبال کند. اما باز هم وقتی همه تلاشها انجام می شود و نوبت به آمار و ارقام می رسد به نظر می رسد کاربران سرویس های دیگر غیر از گوگل را ترجیح می دهند. معلوم نیست مشکل از پیچیدگی فراوان ابزارهای گوگل است و یا رابط کاربری سرویس گوگل خوب نیست ولی دنیای ابزار نگارش در اختیار آن دسته از توسعه دهندگان است که ابزارهای ساده و بسیار دم دستی تولید می کنند. آن هم در حالی که پردازش ابری امکان ارسال نوشته ها را به خانه، محل کار و هر جای دیگری به راحتی فراهم می کند.
google Buzz شـــکســت خورد اعـــصاب کاربران را خرد کرده بود
خیلی از ایرانیان مرگ گوگل باز را به یاد دارند. کاربران ایرانی شاید یکی از معدود گروه هایی بودند که عاشقانه گوگل باز را می پرستیدند و از آن استفاده می کردند ولی به هر حال گوگل مجبور شد آن را کنار بگذارد. اولین اشتباه گوگل باز این بود که با کاربران صادق نبود. در فوریه سال ۲۰۱۰ این خدمت گوگل به طور اتوماتیک به جی میل اضافه شد و اضافه شدن دکمه باز در کنار اینباکس بدون هیچ گونه اطلاع رسانی به مخاطبان صورت گرفت.
اما چه چیزی درون این فولدر جدید بود؟ این همان گوگل ریدر بود که یک تجربه بسیار موفق در زمان خودش بود. گوگل ریدر با استفاده از rss قابلیتی ایجاد کرده بود که خوانندگان بتوانند سایتهای محبوب خود را دنبال کنند. کار گوگل باعث شد که یک فولدر جدید به جی میل افراد اضافه شود که همیشه در آن تعداد بسیار زیادی مطلب خوانده نشده وجود دارد و گوگل هیچ وقت نفهمید که این فولدر اضافی چه بار سنگینی به مخاطبانش وارد می کند. در سال ۲۰۱۱ گوگل پروژه باز را از لیست پروژه هایش کنار گذاشت.
sidewiki شــــکست خورد ‪ویکی پدیا رقـابت ناپذیر است‬
گذشته خیلی وقتها چندان شفاف نیست ولی اغلب ما آن دوران را به یاد داریم که هنوز ویکی پدیا به وجود نیامده بود. چیزی که ویکی پدیا را منحصر به فرد می کند جامعه بزرگ و بسیار وفادار آن است که وقت خود را برای توسعه هر چه بهتر آن می گذارند و برعکس آنچه بسیاری از افراد می گویند این که هر کسی می تواند مطالب آن را ویرایش کنند اصلا از اعتبار مطالب کم نمی کند.
اما همه اینها چه ربطی به گوگل دارد؟ سه پروژه searchwikiو knol و Sidewiki دلیل این مقدمه هستند.همه اضافات ویکی پدیا و گزینه هایی که می توانند جایگزین آن شوند از تابستان ۲۰۰۸ توسط گوگل توسعه داده شده است. knol پروژه تولید یک مجموعه از دست نوشته های کاربران است. searchwiki به کاربران اجازه می دهد نتایج جستجو را رتبه بندی و امتیاز دهی کنند و آخرین پروژه یعنی sidewiki که روی مرورگر اضافه می شود و اجازه می دهد که وب سایتها را برچسب گذاری بکنیم. پروژه sidewikiعملا رها شده است و دو پروژه دیگر هم نتوانسته اند به موفقیت پیش بینی شده دست پیدا کنند.
همه کوشش ها برای تولید چیزی مانند ویکی پدیا حتی آنهایی که توسط کاربران عاشق پیشه گوگل پشتیبانی می شدند نتوانستند به اندازه های بزرگی برسند و حتی پروژه knol در بهار سال ۲۰۱۲ به پشت دیوارها فرستاده شد. شاید اگر یک رابط کاربر متفاوت برای knol طراحی می شد می توانست هنوز مقاومت کند ولی مساله این است که ویکی پدیا خیلی قوی است و خدماتی که به کاربران در هر سطحی ارایه می دهد بسیار مفید هستند. از کاربران کاملا بی اطلاع نسبت به موضوع تا حرفه ای های هر حوزه آن را می خوانند و می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و این واقعا تعجب آور است. اگر خوب به فلسفه پشت آن بیندیشیم می بینیم این که همه می توانند به خانواده ویکی پدیا بپیوندند چه برای استفاده از مطالب و چه برای تولید آنها و این موضوعی استثنایی در تاریخ دنیا است.
در پروژه searchwiki مشکل این بود که کاربران علاقه نداشتند تغییری در رتبه بندی گوگل ایجاد کنند به خاطر همین هم در سال ۲۰۱۰ این پروژه با یک سیستم ستاره دهی جایگزین شد. در پروژه sidewiki کاربران هیچ وقت از کامنت هایی که در سایدبار وجود داشت استفاده نمی کردند و به همین خاطر هم گوگل این پروژه را در سپتامبر ۲۰۱۱ رها کرد.
google video شکــــست خـورد مشکل با خریـــــد یوتیوب حل شد
گوگل ویدئو تلاش کرد تا یوتیوب را در هم بشکند و شکست خورد و تنها دلیلش این بود که این ابزار قبلا وجود داشت و نامش هم یوتیوب بود. بعد از آن البته گوگل یوتیوب را با قیمت ۱.۶۵ میلیون دلار خرید و قال قضیه را کند و آخر سر همه خوشحال و راضی بودند. داستان گوگل ویدیو تنها داستان یک حمله بی کله به یک کرگدن اینترنتی نبود. حقیقت امر خیلی عجیب تر از این هاست. در ژانویه ۲۰۰۵ ریشه های چیزی که قرار بود گوگل ویدیو شود در تبدیل پخش تلویزیونی به متنهای قابل جستجو شکل گرفت. در تابستان این سال آنها شروع به پشتیبانی از آپلودهای ویدیویی و به اشتراک گذاشتن آنها کردند و در انتهای اولین سال شکل گیری آن، ایده اولیه تبدیل گفتار تلویزیونی به متنهای قابل جستجو کاملا از دست رفته بود. اگر چه در سال ۲۰۱۲ نمونه هایی از متن فیلمهای ویدیویی در یوتیوب دیده می شود و نشان می دهد که گوگل هنوز ایده اولیه را در سر دارد.
هر دلیلی که باعث جذابیت و فراگیری سایتهایی می شود که بر مبنای تجربیات کاربران طراحی می شوند را در نظر بگیرید. گوگل ویدیو کاملا بر خلاف آن حرکت کرد. آنها تصمیم گرفتند یک نوع فایل اختصاصی با پلیر مخصوص خودش را معرفی کند که به طرز چشم گیری مجموعه کارهایی که کاربر باید انجام می داد تا محتوای ویدیویی خودش را داشته باشد زیاد می کرد. بعضی وقتها این روش جواب می دهد. بالاخره همه پلیرها و انواع مختلف فایلهای ویدیویی از یک جایی آمده اند دیگر. ولی این استراتژی برای وقتی که شما یک دعوای بزرگ را با سایت بسیار راحتی مانند یوتیوب شروع کرده اید اصلا جواب نمی دهد. سایتی که محبوبیتش آن را تبدیل به یک جور استاندارد در دنیای ویدیو ها کرده است. ایده داشتن یک پلیر و فرمت فایل اختصاصی در زمانی که همه ابزار ها و نمایشگرها به دنبال پشتیبانی هر چه بیشتر از فرمتهای موجود می روند یک جور خود کشی به حساب می آید.
بعد از این که گوگل ویدیو نتوانست با یوتیوب رقابت کند تصمیم گرفت مدلش را عوض کند و تبدیل به یک مرجع اجاره دادن ویدیو ها شود و این بار هم قبل از آن یک رقیب قدرتمند به نام نت فلیکس در این بازار بود که عینا همین سرویس را ارایه می کرد و به خاط همین گوگل ویدیو آن را هم رها کرد و در نهایت گوگل یوتیوب را خرید و به این داستان خاتمه داد.
google wave شکــــــست خورد شاید آیندگان بپسندند، ما نپسندیدیم
بزرگترین شکست گوگل را شاید بتوان گوگل موج (google wave) دانست. مجموعه ای از قابلیتهای بی فایده که با یک روش پیچیده و غیر لازم دور هم جمع شده اند. گوگل موج می خواست برای همه، همه چیز در حوزه اشتراک محتوا باشد. همان طور که گوگل پلاس تلاش می کند برای کاربران شبکه های اجتماعی همه چیز باشد. هنوز معلوم نیست سرنوشت پلاس چه می شود ولی مجلس ختم گوگل موج مدتهاست که برگزار شده و عزاداری ها هم انجام شده است.
می خواهید یک ایمیل بفرستید؟ می توانید از جی میل استفاده کنید. ولی اگر به هر دلیلی خواستید آن را به لیست غیر قابل فهمی از افراد بی ربط و از طریق یک مسیر بسیار غیر طبیعی ارسال کنید گوگل موج می تواند کمکتان کند. آیا می خواهید آن ایمیل را تبدیل به یک آهنگ یا ویدیو یا مکالمه ای درباره آهنگها و یا ویدیو ها یی بکنید که درون خودش آن آهنگ و یا ویدیو را هم دارد؟ آیا می خواهید با شعبده بازی آدم های دیگر را وارد مکالمه بکنید و یا از آن خارج کنید جوری که خودتان هم نفهمید با کی دارید صحبت می کنید و آیا اصلا کسی حرفهایتان را دنبال می کند یا نه؟ آیا دوست دارید همیشه امکان این را داشته باشید که در کنار مکالمه فعلی یک مکالمه دیگر راه بیندازید و خودتان را در این پارانویای دایمی بیندازید که بقیه دارند همزمان هم با شما حرف می زنند و هم پشت سرتان حرف می زنند؟

البته واضح است که گوگل موج این قدرها هم بد نبود ولی مشکل آن همان مشکل اشتباه در پیش بینی نیازهای کاربران بود. مساله این است که حتی حرفه ای ها هم نمی توانند بگویند چرا گوگل موج این قدر با بی مهری رو به رو شد. یکی از دلایل آن پیچیدگی زبان ارتباطی آن بود و از آن مهم تر ناتوانی آن در برقراری ارتباط با سایر خدمات گوگل . برخی معتقدند گوگل موج هم دچار مشکل «جای درست، زمان نادرست» شده و شاید در آینده موفقیت کسب کند.

منبع :yjc.ir
  • این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله    خیر