اگر بعد از یه مدت طولانی کار با یه برنامه،برنامه هنگ کنه و اونو ذخیره نکرده باشید،حق دارید به شدت عصبانی بشید و کلا بیخیال ادامه کارتون شده و کامپیوترو خاموش کنین…

ولی نه این کارو نکنین… hang_nariya

دو سیستم‌عامل ویندوز هفت و هشت به شما این امکان را می‌دهند که در این گونه شرایط مدیریت بهتری روی نرم‌افزار قفل شده داشته باشید.

در ویندوز هر برنامه با اجرای چند پردازش موازی کار می‌کند. در بسیاری از برنامه‌ها حداقل دو پردازش به طور موازی کار می‌کنند تا برنامه اجرا شود اما این اقدام متاسفانه احتمال قفل شدن برنامه‌ها را کمی افزایش می‌دهد.

در بیشتر اوقات قفل شدن یکی از این پردازش‌ها می‌تواند کل برنامه اصلی را با مشکل رو‌به‌رو کند. به عنوان مثال مرورگر اینترنتی فایرفاکس افزونه‌ها را در پردازش‌های مجزا اجرا می‌کند تا قدرت بیشتری در مدیریت خطاهای احتمالی آن‌ها داشته باشد.

در Task Manager می‌توانید برنامه‌های قفل شده را مشاهده کنید. این پردازش‌ها و برنامه‌ها در ویندوز با عنوان Not Responding نمایش داده می‌شوند.

ویندوز به کاربر امکان می‌دهد که با حذف شاخه‌های زیرین یک نرم‌افزار، برنامه را به حالت عادی بازگرداند.

هر نرم‌افزار یک پردازش اصلی دارد و پردازش‌های دیگر، شاخه‌هایی از درخت اصلی پردازش نرم‌افزار محسوب می‌شوند. در صورتی که یکی از این زیر شاخه‌ها حذف شود، درخت اصلی دوباره آن را فراخوانی و اجرا می‌کند.

در سیستم‌عامل وینـدوز ۷ در پنجـره Run عبارت RESMON را تایـپ کنید. در ویندوز ۸ با انجام همین کار یا فشـردن دکمـه Open Resource Monitor در سربرگ Performance برنامه Task Manager، برنامه Resmon.exe را انتخاب و اجرا کنید.

حال از بخش CPU، پردازش قفل شده را که قرمز رنگ است،‌ انتخاب کرده و روی آن راست کلیک کنید. گزینه Analyze Wait Chain را انتخاب کنید تا درخت پردازش شما از شاخه اصلی به فرعی نمایش داده ‌شود. در صورتی که پردازش قفل شده یکی از پردازش‌های شاخه زیرین درخت است، کنار آن تیک گذاشته و با دکمه End Process به آن خاتمه دهید.

پس از حذف پردازش قفل شده، شاخه اصلی برنامه آن را دوباره فراخوانی خواهد کرد و برنامه به کار خود ادامه می‌دهد.

البته دقت داشته باشید در صورتی که پردازش اصلی قفل شده باشد، این کار گرهی از مشکل شما باز نخواهد کرد.

  • این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله    خیر